RESOURCES

Sign up to our site and recieve a download link for all resources.

  • NEXT MEETING:

No announcement available or all announcement expired.

Ministock 100 Final Placings

TIER 1 – RED GROUP
Place Car No. Driver Total Points
1 9R SHELDON ARAPERE 75
2 98M JONNY MORLEY 75
3 661A HAYDEN HART 70
4 5B REGAN PENN 66
5 247P DAVID MARSHALL 63
6 55R TYSON WRIGHT 61
7 58S BAYLEY BETTS 60
8 77M LUKE ALDERDICE 57
9 4B THOMAS RUMBLE 51
10 98G BRYCE SIMPSON 45
11 42W ASHLEIGH HALCROW 43
12 17K TROY MACE 38
13 42M TRENT AMREIN 33
14 88M TODD HEMINGWAY 31
15 47M MATT NEILSON 30
16 42B CAMERON SWIFT 28
17 51G ALEX MAULE 19
18 87M ASH HENSTOCK 17
19 25K ROBERT BELK 13
20 21G BAILEY CURTIS 12
21 59R NATHAN GARNETT 10

 

TIER 2 – YELLOW GROUP
Place Car No. Driver Total Points
1 16G HAMISH MOORE 72
3 16M SARAH HARRIS 71
2 81R BRADLEY DUFTY 71
4= 35M AARON HANSEN 61
4= 74R JESSICA CURTIS 61
5 97R KACEY CHEETHAM 58
6 14G TRISTAN JOHNSON 56
7= 8M HAYDEN GREENHALGH 52
7= 65B ROYDEN HYND 52
8 52R ASHLEIGH HALCROW 51
9 7G JACK DAVIES 46
10 49B TARRYN JONES 42
11 17G COLE LE COMPTE 37
12 10R TYSON RIMMER 34
13 53G GARY WORSNOP 23
14 29G PATRICK MURPHY 17
15 21R AARON COXHEAD 16
16 11B KAYLA WALTERS 12

 

JUNIOR GROUP BLUE
Place Car No. Driver Total Points
1 36R CLINT CHEETHAM 71
2 4A RYAN NELSON 68
3 47P NICOLE HICKMOTT 61
4 38R COLE FAHY 60
5 96R DYLAN TOWLER 59
6 81G ANGUS BRIANT 57
7 77G OLLIE SIMPSON 57
8 15M LIAM MATTHEWS 56
9 22R JAMES WONG 52
10 92A CHRIS KERNOHAN 48
11 17R RILEY RUSSELL 48
12 26R BYRON HAIGH 46
13 45R DION HENDERSON 46
14 97B MARSHALL ZACHAN 40
15 15G GARRON BRIGHT 35
16 52K DANIEL BELK 32
17 68M HOLLY WILLIAMS 28
18 82G CONNOR HUMPHREYS 27
19 25G ELLA KENDREW 23
20 177G SAMMY DURSTON 23
21 5G ROBERT SCHWASS 19
22 36G CALEB McKAY 16

Streetcar Best Pairs Entry Form

Time to let the die hard fans have a go, get yourself a better half and enter our Streetcar Best Pairs event first meeting back in 2015 on January 10th!

 

This can be found under Documents > Streetcar Best Pairs ENTRY FORM

 

Pairs are to be made up of one male and one female competitor, each competitor must hold a valid Class 1 NZ Drivers License at a minimum – for more details see Documents > Downloads > Club Forms > Darby Race Contract.pdf

 

Sidecar Champs Entry Lists

SIDECAR CHAMP OF CHAMPS

1NZP Paul Humphrey / Ben Franklin

2NZP Richard Horne / Alistair Horne

4K Chucky / Red George

9G Rob Miller / Hamish White

14A Jamie Moohan / Jacob Cooper

22B Troy Devery / Pete Steignberger

34V Aaron Rose / …

39P Andrew Bucanon / Denny Cox

43A Steve K / …

46B Russel Stewart / Andy Parker

47N Andi Drake / Justin Smith

51B Kim Johnston / Kerry Johnston

56G Clive Ireland / Kerwin Arnaboldi

58P Simon Windelborn / Austin Windelborn

71B Seth Heard / Craig Hale

89P Tony Carter / Wayne Lett

 

NATIONAL SIDECAR TEAMS CHAMPS

Gisborne:

56G Clive Ireland / Kerwin Arnaboldi

9G Rob Miller / Hamish White

4K Chucky / Red George

Meeanee:

22B Troy Devery / Pete Steignberger

51B Kim Johnston / Kerry Johnston

46B Russel Stewart / Andy Parker

Wanganui:

34V Aaron Rose / …

39P Andrew Bucanon / Denny Cox

47N Andi Drake / Justin Smith

Auckland:

14A Jamie Moohan / Jacob Cooper

58P Simon Windelborn / Austin Windelborn

43A Steve K / …

Palmerston North:

1NZP Paul Humphrey / Ben Franklin

2NZP Richard Horne / Alistair Horne

3NZP Kieran Payne / Stu Elston

Wildcard Team:

97P Mike Zachan / Jason McKinley

89P Tony Carter / Wayne Lett

21A Glen Murray/ Ann Plummer

Ministock 100 Entry List

4A                Ryan Nelson

4B                Thomas Rumble

5B                Regan Penn

5G                Robbie Schwass

7G                Jack Davies

8M              Hayden Greenhalgh

9R                Sheldon Arapere

10R              Tyson Rimmer

11B              Kayla Walters

14G             Tristan Johnson

15G             Garron Bright

15M            Liam Matthews

16G             Hamish Moore

16M            Sarah Harris

17G             Cole  Le Compte

17K              Troy Mace

17R              Riley Russell

21G             Bailey Curtis

21R              Aaron Coxhead

22R              James Wong

25G             Ella Kendrew

25K             Robert Belk

26R              Byron Haigh

27A             Bayley McKee

27B             Ronan Warner

29G             Patrick Murphy

35M            Aaron Hansen

36G             Kaleb McKay

36R              Clint Cheetham

38R              Cole Fahy

42B              Cameron Swift

42M            Trent Amrein

42W            Ashleigh Halcrow

45A             Matthew Shaw

45R              Dion Henderson

47M            Matt Nielson

47P              Nicole Hickmott

51G              Alex Maule

52K             Daniel Belk

52R              Ashleigh Herbert

58S             Bayley Betts

59R              Nathan Garnett

61G             Gary  Worsnop

63G             Matt Atkins

65B              Royden Hynd

68M            Holly Williams

72B              Sam Warner

74R              Jessica Curtis

77G             Ollie Simpson

77H           Regan Marceau

77K             Cody Belk

77M            Luke Alderdice

81G             Angus Briant

81R              Bradley Dufty

82G             Connor Humphreys

87M            Ash Henstock

88G             Casey Davis-Lamb

88M            Todd Hemingway

92A              Chris Kernohan

94B              Tarryn Jones

96R              Dylan Towler

97B             Marshall Zachlan

97R              Kacey Cheetham

98G             Bryce Simpson

98M           Jonny Morley

98R            Calyn Clarke

177G           Sammy Durston

247             David Marshall

661              Hayden Hart

 

Entry List as at 10/12/14 – 79 cars total

2014-15 Points

Hi All,

 

This season we will be uploading the points for all classes on the website under Driver Info > “class”

The points will be posted prior to the following meeting.

 

Please note that the club have made a conscious decision not to releasing se the Youth Ministock points as this is a development class.

EASTLAND GROUP RACEWAY THE HOME OF GISBORNE SPEEDWAY